Style i zdobienia w szyfonierze 

Szyfoniera to wąska, wysoka komoda o pięciu lub sześciu szufladach pochodząca z XVIII wieku z Francji. Jej nazwa pochodzi od słowa 'chiffonier’ i oznacza 'gałganiarz’, 'szmaciarz’, ponieważ przechowywano w niej szmatki, bibeloty, biżuterię, chusteczki i inne kobiece drobiazgi. Szyfoniera od tradycyjnej komody różni się wielkością. Tradycyjna komoda jest niższa i szersza. Bliźniaczą siostrą szyfoniery jest tygodniówka, czyli komoda o siedmiu szufladach. szyfoniera to meble w stylu rokoko ściśle kojarzone z francuskim dworem królewskim, ponieważ szyfoniery sięgają XVIII wieku, kiedy we Francji na tronie zasiadali Ludwikowie z dynastii Burbonów. Meble XVIII wieku były kameralne i wyrafinowane. Za czasów Ludwika XV, który był królem w latach 1723- 1750, szyfoniera tworzona była krzywoliniowo aczkolwiek z finezją. Szyfoniery z tego okresu mają kabriolowe nóżki, czyli wygięte w literę S, która zwęża się ku dołowi. 

Intarsio 

Za czasów Ludwika XV szyfoniera była bogato złocona. Jej elementem dekoracyjnym była integracja intarsja. Słowo intarsja pochodzi z włoskiego 'intarsio’ czyli 'wykładzina’. To technika zdobienia, która polega na okładaniu powierzchni przedmiotów drewnianych, w tym wypadku szyfoniery, innymi rodzajami drewna. Te zdobienia, doczepiane do ówczesnych komód, były zwykle barwione, bejcowane albo podpalane.  To bardzo stara technika znana także w starożytności. Najstarszy wykonany tą techniką przedmiot pochodzi z 2000 roku przed naszą erą. Intarsja rozwinęła się w okresie baroku i renesansu.  W XVI wieku była znana także w Toruniu. Jej rozkwit w tym mieście nastąpił w XVIII wieku. Zdobiono nią wszystkie elementy wystroju: szafki ścienne, zegarowe, boazerie, drzwi itp. Dlatego ta praktyka otrzymała miano 'toruńskiej’. Polskie meble zyskały dużą popularność w świecie artystycznym. Współcześnie jest to bardzo rzadka technika, praktycznie nie stosowana. Pod koniec XVIII wieku szyfoniera stała się modna poza granicami Francji, gdzie zmieniała swoje style i zdobienia, przybierając elementy lokalnej dekoracji. 

Styl biedermeier 

W Niemczech i Austrii na początku XIX wieku powstał styl biedermeier, który powoli rozprzestrzenił się na całą Europę. Szopeneria tego stylu ma prostszą formę, niekiedy nawet bardziej masywną niż oryginalne francuskie meble. Zdobnictwo ograniczone jest do minimum a forma cięższa i bardziej solidna. 

Gdzie można kupić szyfoniery 

Oryginały z Francji to wciąż jedne z najbardziej poszukiwanych mebli kolekcjonerskich w Polsce. Szyfoniera pojawia się na aukcjach i licytacjach, także w internecie.  Zainteresowani szukają ich na listach domów aukcyjnych, które pojawiają się cyklicznie w internecie. Raz do roku organizowany jest handel komisowy, który odbywa się we wsi Czacz w powiecie kościańskim. Na targach staroci pojawia się ponad 200 ośrodków handlujących antykami, używanymi meblami i innymi dodatkami wystroju wnętrz.