Remont w stylu wabi-sabi

Chłodny minimalizm stylu wabi-sabi, rodem z Japonii, ceniony na całym świecie to idealna opcja dla poszukujących wystroju wnętrza bliskiego naturze.

Wabi-sabi to sztuka odnajdywania uroku w tym, co według norm społecznych pięknym nie jest. Rdza, popękane drewno, zniszczone faktury, przedmioty nadszarpnięte zębem czasu. Wystrój wnętrz utrzymany w stylu wabi-sabi ma swoje filozoficzne zadanie którym jest unaocznienie naturalnego cyklu życia i śmierci. Pamięć do tego co przemija, akceptacja, autentyzm to słowa kluczowe. Jednocześnie styl wabi-sabi wpisuje się w trendy naturystyczne, wspierając międzynarodowy ruch na rzecz ratowania planety.

Jak dekorować w stylu wabi-sabi

Ograniczając materiały, używając ich ponownie a także malując przedmioty i ściany na kolory bliskie naturze wabi-sabi wprowadza do domu elementy Ziemi zbliżając człowieka do jego naturalnego środowiska. W wystroju odnaleźć można wyrzeźbione przez wodę kamienie, suche drewno spękane przez gorące słońce a także elementy muru pozbawione tynku. Tikkurila farby Minerals to kolekcji inspirowana stylem wabi-sabi, w której dominują kolory ziemi i powietrza. Odcienie zimne i ciepłe wzajemnie się przenikają, dokładnie tak jak w naturze. Kolor słomy, zimnej stali, terakoty czy buraka. Na tle tak pomalowanej ściany doskonale prezentują się wyroby rodzimych rzemieślników, wiejskich twórców, propagatorów sztuki ludowej i ceramicznej. Wystrój doskonale podkreślą lniane zasłony i obrusy z naturalnego tworzywa. Wnętrza w stylu wabi-sabi są uroczo niedoskonałe, pełne swojskości i natury.

Nie tylko styl dekoracyjny

Jednak wabi-sabi to nie tylko dekoracje, to tak naprawdę filozofia kraju wiśni która narodziła się 600 lat temu. Wabi oznacza prostotę, Sabi natomiast to element upływającego czasu. Wabi-sabi to styl życia zanurzony w szukaniu subtelnego i naturalnego piękna w tym, co proste, niedoskonałe, surowe, zniszczone przez czas a zatem bardzo indywidualne, wyjątkowe i oryginalne. To nurt który nie poprawia, nie udaje, nie upiększa, nie dodaje niczego do naturalnie przez środowisko stworzonych przedmiotów. To filozofia, która wycofuje się z konsumpcjonizmu i masowej produkcji. Wnętrza stworzone w tym stylu są bez ozdobników, utrzymane w tonie minimalizmu. Dominują naturalne materiały, naturalna kolorystyka i naturalne tworzywa.

Dodatki w zgodzie z naturą

W styl wpisują się podniszczone meble, elementy wykonane ze zniszczonego drewna, odrapania tynku, surowa cegła, kamienie, słoma, ręcznie robione plecionki z wikliny i bambusa. Wśród tkanin dominuje len i wełna, z której wyplatane są pledy, koce, dywany. Kolory wabi-sabi to brązy, szarości, beże, zgniłe, zgaszone zielenie, naturalne czerwienie, słoneczne pomarańcze, biel, ecru, pastele i kość słoniowa. Idealny odcień odnajdziesz w kolekcji Tikkurila farby Minerals. Bardzo ważna jest także ceramika. Robiona ręcznie, zabytkowa, często także posklejana, której nadaje się drugie życie.

Symbole Japonii w polskim domu

Ponieważ wabi-sabi to styl dekoratorski wywodzący się z Japonii, na elementach wyplatanych i ceramicznych pojawiają się symbole charakterystyczne dla tego kraju. Jednym z nich jest wizerunek gejszy, czyli kobiety sztuki, ubranej w wystawne kimono o mocnym makijażu i bujnej fryzurze z wachlarzem lub parasolem w ręku. Inne to na przykład Sekura, czyli kwiat wiśni; wizerunki Samurajów, czyli starodawnych japońskich wojowników; bonsai- miniaturowe drzewka szczęścia; manga czyli wzorki z japońskich komiksów lub święta góra Fuji z jej czynnym wulkanem. Wystrój wabi-sabi dopełnią także kocie figurki maneki neko. Według wierzeń Japończyków kot przynosi szczęście i pomyślność. Wolną przestrzeń na półce ozdobić można origami, czyli papierowymi figurkami o niesamowitych kształtach.