ORTOPEDA POTRZEBNY OD ZARAZ

Ortopedzi to lekarze medycyny specjalizujący się leczeniem urazów i złamań kości. Ponadto zajmują się także schorzeniami układu ruchu takimi jak wady postawy, choroby zapalne kości i stawów, a nawet nowotwory kości. Jak widać jest to dziedzina bardzo szeroka. Warto pamiętać, że ortopeda dba nie tylko o nasze kości, ale też o stawy, mięśnie i więzadła.

Kto najczęściej potrzebuje pomocy ortopedy?

Pierwsza myśl jaka pojawia się na ten temat to dzieci i osoby starsze. Aczkolwiek nie każdy zdaje sobie sprawę, że każde dziecko po urodzeniu czeka kilka, a czasem nawet kilkanaście wizyt u ortopedy. Dlaczego maleńkie dzieci są skazane na kontrole w poradni ortopedycznej?

Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie elementy jego ciała są skostniałe tak jak u dorosłych. Jeszcze po urodzeniu przez wiele miesięcy układ kostny dziecka rozwija się. Pierwsza wizyta niemowlęcia, przypada po okresie noworodkowym czyli po 6 tygodniu życia. Lekarz ortopeda ma za zadanie zbadać jak rozwijają się stawy biodrowe. Wykonuje w tym celu maluszkowi badanie USG. Od kiedy taką profilaktykę zdrowotną stosuje się w Polsce obowiązkowo, od tego czasu występuje coraz mniej schorzeń związanych z biodrami. Co za tym idzie wykonuje się coraz mniej operacji stawów biodrowych u dzieci.

Nastolatkowie wymagający opieki ortopedycznej

Wynalazki XXI wieku sprawiły, że  dzieci i nastolatkowie spędzają aktywnie bardzo krótki czas. Równie krótko bywają na zewnątrz. Przez większość dnia są zajęci surfowaniem w sieci. Patrząc w swoje smartfony czy tablety najzwyczajniej w świecie garbią się. Stałe obieranie niewłaściwej postawy ciała przez młode osoby sprawia, że zaczynają się u nich pojawiać poważne wady postawy. To z kolei prowadzi do konieczności zasięgnięcia opinii ortopedy, jak postępować by uzdrowić kręgosłup dziecka.

Warto mieć na uwadze, że kręgosłup stanowi podporę ciała, zaczep dla mięśni, chroni narządy wewnętrzne oraz rdzeń kręgowy. Tych funkcji, które wykonuje jest cała masa. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Kiedy kręgosłup zaczyna działać nieprawidłowo jest to bardzo silnie odczuwalne. Ból jaki funduje człowiekowi jest niejednokrotnie nie do zbicia żadnymi środkami przeciwbólowymi. Ponadto dolegliwości towarzyszące mogą obejmować całe ciało. Chore plecy ograniczają możliwości oddychania. Utrudniają przepływ krwi i mogą prowadzić do martwicy żył. Często mogą się pojawić problemy z ruchomością rąk, nóg czy też stawów.

Uchronić młodzież

Ze względy na powyższe kwestie należy od małego zająć się przyszłością naszych dzieci. Nie tylko pod kątem ich uzdolnień. Zadbajmy w pierwszej kolejności o ich zdrowie. Nie pozwólmy, aby byli skazani na choroby kręgosłupa objawiające się okropnym bólem. Ograniczmy dzieciom i młodzieży dostęp do smartfonów i tabletów. Bądźmy im przykładem aktywnego życia.

Podsumowanie

Czasy jakie nastały obecnie są pod wieloma względami fantastyczne. Jesteśmy niezwykle rozwinięci technologicznie. Potrafimy stworzyć prawie wszystko i latamy w kosmos. Przy tym wszystkim warto jednak pamiętać, że póki co ciało mamy tylko jedno i warto o nie zadbać.